loading...

ad now

ponedjeljak, 23. siječnja 2017.

Čaj od žalfije za grlo i ispiranje usta

čaj od žalfije za ispiranje grla

Čaj od žalfije ima nebrojenih pozitivnih uticaja na čovekovo telo. On jača imunitet, čisti krv i jetru, stoga je dobar prijatelj u detoksikaciji organizma. Delotvoran je kod svih vrsta nazeba, naročito protiv prehlada i gripa.

Ova čarobna biljka pokazuje neverovatne rezultate kod lečenja gljivičnih infekcija i raznih poremećaja u ciklusu kod žena. Dodatni benefit je to što se koristi i kao prirodni diuretik. Kadulja  je odlična za jačanje nervnog sistema, relaksaciju, poboljšanje memorije i loše koncentracije.

Da biste izvukli ono najbolje iz moćne žalfije ostanite sa nama i naučite par odličnih prirodnih recepata…

Kako izgleda biljka žalfija
Žalfija ima latinski naziv Salvia officinalis.  U narodu je još poznata pod nazivom kadulja, kaduna, salvija, lekovita slavuja, krstašica i džiger trava. Njeno ime potiče od latinske reči salvare, što znači spasiti.

Rimljani kao i antički Grci su još pre 2000 godina koristili čaj od žalfije i druge pripravke koristili za lečenje. Tada je smatrana svetom biljkom i imala je status leka za sve bolesti. Bila je jedan od glavnih sastojaka za balzamovanje u Egiptu.

Žalfija biljka je lekovita i medonosna, višegodišnja i žbunasta, visine 30 do 60 cm. Donji delovi stabljike su drvenasti, gornji zeljasti, a koren izrazito jak. Ima dugačke, uske, eliptične listove, sa dugom peteljkom, sivkaste boje. Cvetovi su plave ili ljubičaste boje skupljeni u klasolike cvasti.

Lekoviti deo ove biljke čine listovi i mlade grančice, a kako bi se sačuvali svi korisni sastojci ona se bere pre cvetanja. Sušenje se vrši u senci u dobro provetrenim prostorijama na temperaturi do najviše 40 stepeni. Žalfija se upotrebljava suva ili sveža, kao začin jelima u mnogim kuhinjama sveta.

Gajenje žalfije u vrtu i saksijama
Uzgajati žalfiju u saksiji je vrlo praktično i pogodno jer tako možete vrlo jednostavno dozirati količinu vode koja joj je potrebna. Isto tako lako je premestiti na drugo mesto ako traži više sunčeve svetlosti. Ako je želite posaditi u vrtu, izbegavajte je stavljati pored biljaka koje zahtevaju puno vode.

Osim mirisnog etarskog ulja kojeg ima 1,5 do 2,5 procenta, listovi žalfije su bogati još ugljenim hidratima, celulozom, belančevinama, alkaloidima, taninima i smolom. Uz njih prisutna je i oleinska kiselina, od minerala tu su gvožđe i kalcijum, obiluje vitaminom A i mnogim drugim.

Stoga redovno uzimajte preparate ove biljke, naročito je preporučljiv čaj od žalfije za grlo, o kome će biti reči kasnije.

Poreklo vodi iz istočne Evrope i male Azije ali se gaji širom sveta. Kadulja raste kao divlja samonikla biljka, odgovara joj topla klima sa malo manje vlage i ne uspeva u senovitim predelima. Ne podnosi mrazeve, i izrazito niske temperature mogu je ubiti.

Cveta od juna do avgusta meseca, a seme sazreva u avgustu i septembru. Kod nas se uglavnom koristi baštenska, gajena kadulja, jer je mnogo lekovitija.

Lekovita svojstva žalfijinog čaja
Vekovima pre otkrića antibiotika, najviše se upotrebljavao čaj od žalfije za ispiranje usta i ždrela.  Koristio se protiv upale grla, promuklosti, kao i za obolele od tuberkuloze. Ova začinska biljka ima antiinflamatorno, antioksidativno i antimikrobno dejstvo. Pomenuti napitak  stoga deluje kao prirodni antibiotik širokog spektra.

Tanini iz biljke jačaju sluzokožu usta, dok etarska ulja deluju antiseptično. Zbog toga se čaj od žalfije za grlo primenjuje kod različitih infekcija ždrela. Ukoliko ga grgljate u ustima sprečićete nastanak infekcija i odlično deluje ukoliko ste promukli. Pri tom efikasan je kod afti, gingivitisa, apscesa, karijesa i eliminiše neprijatan zadah u ustima.

Zalfija za desni može biti od velike pomoći u lečenju i prevenciji paradontopatije. Ona je jedan od najčešćih razloga gubitka zuba kod odraslih osoba. To je hronična infekcija koja zahvata zubno meso i koštano tkivo koje podupire zube. Uzrokuju je milioni bakterija koje žive u našim ustima.

Čaj od žalfije za prevenciju paradentoze priprema se tako što se:

tri supene kašike svežeg ili sušenog lista žalfije prelijete pola šolje (1 dl) mlake vode. Poklopite i ostaviti nek odstoji dva sata.
Zalfija za ispiranje desni se koristi takođe kako bi se paradentoza zuba držala pod kontrolom. Nakon obroka potrebno ju je žvakati oko dvadeset minuta. Sok slobodno progutajte, dok listove trebate ispljunuti. Na kraju isperite usta mlakom vodom.

Čaj od žalfije za ispiranje desni je veoma delotvoran, međutim biljku možete koristiti  i na još jedan način. Uzmite sveže ubran list i protrljajte predeo oko zubnog mesa. To će vaše zube učinti zdravijim i čvršćim.

čaj od žalfije za ispiranje grla
Kadulja za lice kako se koristi
Žalfija je jedan od najefikasnijih antioksidanasa i antiseptika koje je moguće naći u prirodi. Ulazi u u sastav mnogih farmaceutskih i medicinskih proizvoda. Njeno aromatično ulje koristi se već dugo u aromaterapiji. Delotvorno je za lečenje alopecije, kod preteranog znojenja, celulita, kožnih infekcija, ublažavanja ožiljaka.

U kozmetici se kadulja koristi u tonicima za negu masne kože, u dezodoransima i kupkama. Od nje se prave kreme protiv kožnih inekcija i herpesa ili šampona protiv peruti. Vodeni ekstrakt lista žalfije može se koristiti kao balzam za kosu.

Sastavni je deo smeše etarskih ulja koja se koriste u terapiji akni. Uz to pomaže kod rozacee, heloida, psorijaze, seboreičnog ekcema, površinskih opekotina, fisura, ispucale kože i posekotina.

Tonik za masnu kožu lica

Kod masne kože žalfija za lice može biti upotrebljena u obliku ulja ili čaja.  Ona se koristi za regulaciju proizvodnje sebuma i kontroliše lučenje loja kod masne kože.

Domaći tonik od žalfije možete pripremiti kuvanjem 1 kašike listova žalfije u 250 mi vode.Potrebno je da odstoji 30 minuta kada će biljka  ispustiti svoje hranljive sastojke. Zatim se procedi i stavi na lice nakon hlađenja.
Ovaj biljni tonik sprečava pojavu infekcija kože lica zbog svoj antibakterijskog svojstva.

Žalfija za čišćenje lica
Čaj od žalfije za lice sačuvaće vaše kožu, učiniće ga zdravim, lepim i mladolikim. Biljka obiluje etarskim uljima, vitaminima i drugim korisnim jedinjenjima.

Kadulja čisti lice uklanjajući sve štetne bakterije i mikroorganizme koji se zalepe tokom dana. Tako sprečava nastanak promena na koži, kao što su bubuljice, iritacije, osipi i slično.

Uspešno eliminiše i ublažava već prisutne tegobe. Efikasna je protiv određenih kožnih bolesti kao što su npr. akne, ekcem i psorijaza. Izgled tih promena može se postepeno smanjiti ako redovno primenjujete određene preparate. Najdelotvorniji su ekstrakt i melem od žalfije, primenite ga na upaljenom ili ugroženom području.

Evo kako se priprema čaj od žalfije za lice

Suvu biljku skuvate, procedite i ohladite, ostavite nek odstoji pa se zatim umijete sa njom. Možete je utrljati uz pomoć vatenog tufera, pustite kožu da se sama osuši, bez ispiranja vodom. Bitno je pre toga šminku dobro ukloniti sa lica, kako ne bi bilo pudera i tragova šminke.
Deluje protiv starenja kože
Čaj od žalfije sadrži antioksidanse koji usporavaju i ublažavaju znakove starenja na koži, bore, fine linije i staračke pege. On će pružiti neophodnu zaštitu od slobodnih radikala koji oštećuju ćelije kože.

Kadulja ima mnogo kalcijuma i vitamina A koji takođe štite kožu lica od slobodnih radikala.Oni pomažu u svakodnevnoj regeneraciji ćelija, tako odlažući pojavu bora na licu. Kod naborane kože koja je atonična i mlitava koristan je čaj od listova žalfije i cveta lipe. Evo kako se pravi:

Potrebno je pomešati 1 kašiku listova žalfije sa 1 kašikom cveta lipe. Sve preliti sa 1,5do 2 čaše vrele vode, pa ostaviti neka odstoji 2 sata. Posle napitak procediti i utrljati na kožu lica.
Čaj od kadulje kao obloga pomaže ako želite umanjiti i ukloniti podočnjake. Ohlađen i proceđen napitak sipajte na papirnu maramicu, koju zatim trebate držite na licu pola sata. Toliko je potrebno kako bi žalfija maksimalno delulovala.

Ovako primenjene obloge uklanjaju podočnjake već nakon jednog ili dva tretmana, a takođe povoljno utiču na bubuljice. Čaj od žalfije za lice, ublažiće infekcije koje će nakon dva ili tri takva tretmana biti vidno umanjene.

Kako se čaj od žalfije priprema
Čaj od žalfije se priprema sa svežim ili sušenim listovima ove biljke. U zavisnosti od primene, pravi se na dva načina. Kada je u pitanju unutrašnja upotreba, procedura je sledeća:

Puna kašika žalfije se kuva 3 do 5min u 2dl vode, ili se samo prelije vrelom vodom.  Pri tom ona se ne prekriva, već se kuva otklopljeno. Tako će ispariti sve komponente koje mogu delovati konvulzivno u slučaju kada se napitak koristi u većim količinama.
Kod spoljašnje primene, čaj od žalfije za ispiranje i dezinfekciju se ne kuva. On se samo prelije ključalom vodom, poklopi i ostavi da odstoji tridesetak minuta. Nakon toga se procedi i tako upotrebljava za sapiranje nekoliko puta dnevno.

Za antiseptička svojstva žalfije je odgovorno etarsko ulje koje je lako isparljivo. Zbog toga je bitno žalfijin čaj ne kuvati kako etarsko ulje ne bi isparilo.

Čaj od žalfije za ispiranje grla (grgljanje) se koristi nekoliko puta dnevno.

Za taj recept potreban vam je jedan pregršt suve kadulje. Njega treba kuvati u litri vode 10 min. Može se još uveče biljka prelijeiti ključalom vodom, poklopiti i ostaviti tako preko cele noći. Ujutru se što bolje procedi i tokom dana koristi kao odlično sredstvo za ispiranje.
Kod upornih respiratornih tegoba, odlično se pokazala kadulja za kašalj. Deluje preventivno kod bolesti disajnih puteva jer pospešuje izbacivanje sluzi.

Za pripremu ovog napitka umeša se cela čajna kašikica lista u šolju ključale vode. Kuva se 5 minuta, a zatim ostavi još 10 min. poklopljeno.
Nekoliko puta dnevno pijte čaj od žalfije za kašalj, on će podstaći izbacivanje nagomilane sluzi koja nadražuje disajne organe.

Idealna za sve ženske bolesti
Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte obavezno čaj od žalfije.  Konzumira se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno 21 dan, između menstruacija.

Priprema se od jedne kašike sveže ili osušene biljke na šolju vode. Preliti suvo lišće ključalom vodom i pustiti neka stoji pola sata.
Koristi se i za vaginalno ispiranje kod bakterijskog vaginitisa koji predstavlja upalu urogenitalnog trakta kod žena. Čaj od žalfije za sekret je jedan od najviše korišćenih prirodnih lekova.

Napravite napitak za vaginalno ispiranje na sledeći način:

Dve ravne kašike lista kadulje preliti sa decilitrom ključale vde, ostaviti neka odstoji, a zatim procedite i koristite.
Žalfija ima osobinu da steže, zbog čega je kao čaj izuzetno efikasna kod dijareje, kao i bolova i grčeva u želucu.

U ovom slučaju potrebno je pola kašičice lista za jednu šolju vode. Terapija daje najbolje rezultate kada se dnevno popije dve šolje u malim gutljajima.
Jedan od prirodnih načina u borbi protiv znojenja jeste kaduljin čaj.  Ako popijete jednu šolju 2-3 puta na dan, ili koristite kupku primetićete poboljšanje. Upravo njeni tanini odgovorni su za sprečavanje suvišnog znojenja.

Recepti sa kaduljom koje trebate probati
Med od žalfije se dobija od cvetova, tamno žute boje ili još tamniji do zelenkastih nijansi, prijatnog mirisa, pomalo gorkog ukusa. Vrlo je tražen zbog svojih lekovitih svojstava, posebno za bolesti respiratornih organa. Pomaže u zaustavljanju krvarenja, protiv upala, ima jako baktericidno dejstvo.

Vino od žalfije je poznato u narodnoj medicini kao lek za potenciju.

Ono se pravi tako što se u 2l domaćeg vina ubaci 30gr žalfije i 70gr ruzmarina, sve se nekoliko minuta prokuva na pari. Vino se zatim ostavi da se prohladi i postane mlako, onda se u njega doda još 30gr meda. Promeša se, sipa u staklene flaše i pije po jedna čašica za rakiju pre jela.
Maska za lice od žalfije za dubinsko čišćenje i dobru prokrvljenost kože

Potrebno je pola kašike listova žalfije, 2 dl kipuće vode, jedno belance, malo limunovog soka i kašika meda.

Usitnjene suve listove kadulje preliti kipućom vodom i ostaviti da odstoji 10-ak min u pokrivenoj posudi, a zatim procedite. Sa belanacem i limunovim sokom izmutite sneg, dodajte med i čaj od žalfije dok ne postane mekana kremasta smesa.
Smesu naneti na nakvašenu kožu lica, ostaviti neka deluje 15-20min, a potom isprati mlakom vodom.

Piling od kadulje za masnu kožu i proširene pore preporučuje se jednom nedeljno.

Potrebno je: 1 kašika suvih listova kadulje, 2 dl vode, 3 kašike zobenog brašna, 3 kašike sitno mlevenih badema.

Način pripreme:

Usitnjene listove kadulje prelite vrućom vodom, ostavite u pokrivenoj posudi 10-ak min pa procedite. Zobeno brašno i bademe dobro izmešatjte, zatim dodajte čaj od žalfije dok se ne dobije mekana smesa. Lagano utrljavajte smesu na lice pa potom isperite.
Gde kupiti čaj od kadulje i cena
Čaj od žalfije možete kupiti kao i svaki drugi u rinfuzi na merenje u prodavnicama zdrave hrane. On je nešto jeftiniji, oko 100 do 150din za 100 grama. Pakovanja iz fabrike su nešto skuplja, I mogu se kupiti u apotekama i marketima.

Čaj od kadulje se pakuje i u filter kesice, dostupan je u raznim marketima i biobuticima. Tada ćete kutiju sa 20 kesica platiti od 70 do 170 dinara. Naravno rinfuzno se dobija isključivo žalfija i puno je bolji izbor. Ona nema nikakvih dodataka ni primesa drugih lekovitih biljaka.  Koncentrovanija je i pri tom je sami dozirate prilikom kuvanja.

Ko ne sme da koristi kadulju?

Žalfija jeste univerzalna lekovita biljka ali treba biti oprezan prilikom njene upotrebe. Neželjena dejstva su moguća u slučaju neprekidnog i dugotrajnog korišćenja.

Moguće nuspojave su uznemirenost, mučnina, povraćanje, vrtoglavica i prevremene kontrakcije tokom trudnoće. Čaj od žalfije u trudnoći stoga nije preporučljiv, kao ni za vreme dojenja.

Zbog tujona, jednog od sastojaka koji je neurotoksičan, dugotrajna interna upotreba može dovesti do povećane sklonosti ka konvulzijama u vidu frasa. Ne preporučuje se istovremena upotreba sa antikonvulzivima.

Takođe ako bolujete od dijabetesa, bolesti bubrega ili epilepsije, izbegavajte čaj od žalfije. Uvek se posavetujte sa lekarom pre konzumacije.


Preuzeto sa stranice: http://zdravailepa.com/top-recepti/caj-od-zalfije/

Nema komentara:

Objavi komentar